lolek |
Wysłany: Śro 16:35, 01 Lut 2006 Temat postu: Siatkówka |
|
Siatkówka jest dyscypliną, która podobnie jak koszykówka powstała w USA. Pomysłodawcą gry był William Morgan (1865-1942), nauczyciel wychowani fizycznego, trener i działacz sportowy. Wprowadził on siatkówkę, zwaną "minonette" na teren szkoły YMCA (Young Men's Chrystian Association) w Massachusatts.
Pierwszy w historii mecz piłki siatkowej odbył się w 1896 roku. W spotkaniu wystąpiły drużyny liczące po pięciu zawodników. Do gry użyto piłki o masie 340g (obecni 260g-280g), a siatka znajdowała się na wysokości (obecnie 243cm- mężczyźni i 224cm- kobiety). Podczas tego spotkania powstała nazwa siatkówki- "volley ball" , która z czasem przekształciła się w jedno słowo "volleyball".
Gra wzbudziła duże zainteresowanie na terenie USA. Do Europy dotarła w latach I wojny światowej za pośrednictwem instruktorów YMCA. W Polsce przyjęła się szybko (w 1929 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa kraju). Siatkówkę nazywano wtedy, "latającą piłką" , "dłoniówką" , "przebijanką". Oczywiście zasady odbiegały znacząco od dzisiejszych (np. przez pewien czas nie stosowano rotacji zawodników; każdy gracz miał swoją pozycję, w której się specjalizował). Wzrost zainteresowania dyscypliną spowodował zwiększenie poziomu wyszkolenia zawodników. Wprowadzali oni coraz bardziej efektowne i skuteczne zagrania. Niektóre z nich uwzględniono w przepisach, a inne stopniowo zanikały.
W 1929 roku w Warszawie rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski - w rywalizacji kobiet zwyciężył AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź.
Polscy siatkarze pierwsze kontakty międzynarodowe nawiązali na przełomie lat 30. z Czechosłowacją i Estonią. Duża liczba spotkań międzypaństwowych wymusiła konieczność opracowania oficjalnych przepisów i dalszego kierowania rozwojem siatkówki. W 1947 roku w Paryżu powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB- Fédération Internationale de Volleyball). Jej pierwszym prezydentem wybrano Francuza Paula Libauda (sprawował tę funkcję aż do 1984 roku), a jednym z jego zastępców został Polak Zygmunt Nowak. Wśród założycieli Federacji było 14 krajów - Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Urugwaj, USA, Węgry i Włochy. Obecnie FIVB zrzesza 143 narodowe związki siatkówki. Polskę od 1947 roku reprezentuje Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Pierwsze MŚ mężczyzn odbyły się w 1949 roku, a kobiet trzy lata później. Od 1964 roku siatkówka znajduje w programie olimpijskim (igrzyska w Tokio).
W 1976 roku na igrzyskach w Montrealu reprezentacja Polski pod wodzą Huberta Jerzego Wagnera zdobyła mistrzostwo olimpijskie. "Złotą" drużynę tworzyli: B.Bebel, R.Bosek, W.Gawłowski, M.Karbarz, Z.Lubiejewski, L.Łasko, M.Rybaczewski, W.Sadalski, E.Skorek, W.Stefański, T.Wójtowicz, Z.Zarzycki.
Gra, która powstała w USA stała się bardzo popularna w Europie i Azji. Traciła natomiast wielbicieli w Stanach Zjednoczonych. Do niedawna w świecie dominowały reprezentacje z krajów Europy Wschodniej i Azji. Dopiero w latach 90 do głosu doszła Europa Zachodnia i Ameryka Południowa. W ostatnim dziesięcioleciu najlepsi byli Włosi, Rosjanie, Jugosłowianie, Holendrzy i Brazylijczycy. Od kilku lat do światowej czołówki stara się dołączyć reprezentacja Polski. |
|